Máte za úkol najít hvězdu Instagramu, ale nevíte, kde začít? Tady máte 9 možných cest, jak se odrazit a influencery najít. Objevit správného člověka se může zdát jako hledání jehly v kupce sena. Samotnému výběru předchází dlouhý proces nastavování kritérií, které vám pomohou vybrat správného člověka. Ale o tom někdy příště.

Pokud nemáte čas na celý článek, tady máte rychlý výtah možností:

  • Blogerské žebříčky a magazíny
  • FB skupiny
  • České hashtagy
  • Mentions
  • Sleduj koho sleduje influencer
  • Tooly a agentury
  • Google research
  • Doporučení
  • Sledování konkurence

1) Blogerské žebříčky a magazíny

Mít povědomí o českém a slovenském blogerském rybníčku se vyplatí mít. Jedna z cest je sledovat žebříčky a magazíny, které s tvůrci pracují, zastupují je a nebo vyhodnocují jejich tvorbu. Tady několik tipů:

2) Facebookové skupiny

V marketingových skupinách jsou založená vlákna, kde jsou hojně zmiňovaná různá jména influencerů. Nejrychlejší způsob je najít klíčové slovo “influencer” skrz lupu. Sice nehledáte aktivně  tvůrce podle zadání, ale vám to pomůže odstartovat celkový research. Tady je výčet některých skupin:

3) České hashtagy

Jako jeden způsob researche vyzkoušejte metodu hashtagů, která představuje snadný způsob, jak identifikovat vhodný typ influencera. 

Stačí se zamyslet nad hashtagy, které přímo souvisí s vaším brandem a potom už projíždět ty nejlepší příspěvky. Relativně rychle byste měli svůj seznam tvůrců obohatit o nějaká jména. Zkuste se zaměřit nejdřív na hashtagy v češtině, odpadnou vám tak zahraniční tvůrci a zeštíhlíte okruh hledání. 

Zkuste si projet i české hashtagy označující placené spolupráce jako #spoluprace #placenaspoluprace #reklama. Vyzkoušet můžete i hashtagy v angličtině, ale už nebude tak snadné identifikovat české tvůrce. 

TIP: Jak zjistit engagement influencera?

Vyzkoušej tool IGBlade.com, díky kterému zjistíte kolik % z uživatelových followerů je aktivních a reaguje na jeho příspěvky (engagement rate). A jak by měl vypadat ukázkový případ? Influencer do 10k sledujících by měl ukázat nad 5 %, influencer s více jak 10k sledujících by měl mít minimálně 3 %.

4) Mentions tvůrců

Tvůrci často chodí na společné akce, tagují se  anebo vzájemně jako podporu sdílí vlastní obsah. Je to jedna z metod, jak si rozšiřovat povědomí o dalších jménech. Otevřte si tprofil člověka, který je blízký vašemu brandu, projděte si jeho příspěvky a proklikejte si jeho zmínky. 

5) Sleduj koho sleduje influencer

Tahle metoda mě nejvíc baví, zdá se být totiž nejvíc funkční a efektivní.  Pokud chystáte research tvůrců, kteří se zajímají o eko tématiku, vytvořte si základní okruh tvůrců (3-5 profilů) a projeďte si seznam lidí, koho sledují. Je velká pravděpodobnost, že mají v hledáčku influencery s podobnou zálibou. Dávejte si pozor, aby se publikum vzájemně nepřekrývalo. To se může snadno stát třeba u tvůrce, kteří se dobře znají a tráví spolu volný čas. 

6) Tooly a agentury

Existuje celá řada agentur, společností a startupů, které influencery sdružují a pomohou zaštítit celý proces od A do Z. Tady máte některé z nich:

Nástroj Hypeauditor využijete zřejmě primárně pro kontrolu publika tvůrce. Nabízí  možnost „Discovery„, skrz kterou lze objevit další tváře. Dávejte pozor, když v Hypeauditoru rozkliknete další profil (a tím se odemkne komplet report), automaticky se vám strhne 1 zaplacený kredit. Lze tak snadno a bez povšimnutí prošustrovat nemalou částku za objevení nových tváří. Ušetřit můžete, když si profil otevřete nejdřív třeba na Instagramu.  

Výhodou Brand Collabs Manageru je, že to je nástroj přímo od Facebookuza jeho užívání nic neplatíte. Další výhodou je transparentnost spoluprací, máte tedy přehled o tom, s kým váš vytipovaný influencer spolupracoval v minulosti. Abyste si prostředí BCM prohlídli, stačí se registrovat jako inzeret a a potom se prokliknete přímo skrz Business Manager. 

 

7) Google research

Jednoduché jako facka. Zadejte do Googlu například  “praha fitness influencer” a okamžitě uvidíte výsledky. Většinou se bude jednat o seznamy “Top 10” a podobně. I to můžete použít jako odrazový můstek pro hledání dalších tvůrců. 

8) Ptejte se na doporučení

Kdo jiný má přehled o scéně tvůrců, než právě influenceři, kteří jsou tématicky velmi blízko vaší značce. Neváhejte proto oslovit vaše nasmlouvané tvůrce a zeptat se na doporučení napřímo. Pokud kolem sebe máte spolupracující značky a vzájemně sdílíte know-how (v případě, že si nekonkurujete), zeptejte se třeba ina jejich spokojenost a doporučení. Třetím zdrojem referencí jsou lidé z marketingu, kteří se běžně mezi influencery pohybují a každodenně s nimi komunikují. Pokud tu možnost máte, využijte ji. Většinou vám z hlavy dokáží říct hned několik jmen, na které se můžete zaměřit. 

9) Sledování konkurence a dalších značek

Vytvořte si základní povědomí o tom, s kým spolupracují značky kolem vás. Snadno tak objevíte další jména a můžete se inspirovat třeba i nastavenou strategií. 

Nezapomínejte si v průběhu svého researche vytvářet i seznamy lidí. To, že se tvůrce nehodí pro vaši kampaň nebo ke značce teď neznamená, že se k ním v budoucnu nevrátíte. Pro svou další práci i aktuální přehled oceníte jednoduchou tabulku, kam si poznamenáte uživatelské jméno, případně e-mail (pokud je zveřejněný), odkaz, hlavní směr tvorby a třeba i počet sledujících.


Číst dál: Rozhovor s influencery: jak na úspěšný influencer marketing

Líbil se článek?

Průměrné skóre / 5. Počet hlasů: