Sílu influencer marketingu si uvědomuje čím dál tím více firem, a s tím narůstá i nespočet ukázek skvěle propracovaných kampaní i propadáků. 

Oslovila jsem tři české influencerky, kterých jsem se zeptala:

  • co je zaručeně odradí od spolupráce
  • jaké požadavky firmy jsou akceptovatelné
  • podle čeho si spolupráce vybírají

V závěru trojrozhovoru holky prozradily i pikantní přešlapy ze strany firem.

Kdo jsou oslovené influencerky?

Oli (@olga.plojhar 13,6K sledujících) je úspěšná modelka, která skrz Instagram předává  myšlenky týkající se šetrného stylu života a slušného chování k přírodě. Bohatě zásobuje fanoušky také příspěvky ze svých cest.

Anička (anna_sco, 12K sledujících) je nadšená veganka, která inspiruje aktivním stylem života. Její instagramový profil vyniká sladěným feedem, který je zároveň protkaný zdravými dobrotami.

Gábi (@gabivkuchyni, 9,6K sledujících) je srdcem i duší foodblogerka, která přetváří běžné recepty na zdravější varianty. Pro Youtube kanál Blendea.cz vytváří nápaditá videa.

 


Jak vnímáš to, že jsi označovaná za influencera a co to pro tebe znamená?

Oli:

To slovo má v dnešní době trochu negativní konotace, podobně jako ekoložka nebo feministka. V zásadě jsme ale každý influencerem, jen ovlivňujeme jinou skupinu lidí. Dřív moje názory zajímaly jen mojí rodinu a přátele. Dneska mě sleduje o trochu víc lidí a já jsem ráda, že tak můžu předávat to, co je pro mě důležité – lásku k přírodě, zvířatům, šetrný způsob života a celkově pozitivitu a radost ze života.

 

Anička:

Upřímně mě to trošku děsí. Všimla jsem si, že je skupina lidí, která neví, co se pod tím označením skrývá a pak další, která je na to slovo alergická. Já osobně za tím vnímám velkou zodpovědnost a i přes to, že moje sociální sítě nesčítají statisíce lidí, jsem si vědoma toho, že můžu mít na někoho reálný vliv. Vždy si proto raději dvakrát rozmyslím, co postuji.

 

Gábi:

Trvalo mi dlouho, než jsem si to uvědomila. Jsem přeci hlavně foodblogger. V poslední době mám ale zpětnou vazbu formou odpovědí na mé instastories, hlavně mluvené. Vím tedy, že to někdo poslouchá, vnímá mé radosti, problémy, mé doporučení. Snažím se dávat pozor na to, co si na Instagram dám. Přeci jen mě nesleduje jen má rodina a kamarádi, ale dalších 9 tisíc lidí. Snažím se ukazovat realitu života úplně normálního člověka. Že nejsou jen dokonalé životy, vztahy, jídla, postava apod.

 

 

Věnujete se influencer marketingu aktivně, a nebo stále o něm přemýšlíte jako o jedné z možností, kterou se vydat?

 

Je něco, co tě zaručeně odradí od spolupráce s firmou?

Oli:

Spolupracuji jen s firmami, které mi sedí do mého životního stylu/filosofie a jejich produkty bych používala tak i tak. Často podporuji i firmy, které si o to vůbec neřeknou, jen protože chci, aby se dostaly mezi lidi. Nejvíc mě odradí, když mě osloví nějaká firma aniž by o mě cokoliv věděla a nabízí mi plastickou chirurgii nebo chemií narvanou kosmetiku testovanou na zvířatech. To prostě není pro mě.

 

Anička:

Rozhodně. Nejdřive přikládám velkou váhu oslovení a první zprávě. Zajímá mě, jestli má firma vůbec přehled o tom, jakým tématem se zabývám. Také mě odrazuje, když má stejnou spolupráci dalších dvacet influencerů. V neposlední řadě to je to, když se k influencerům firmy chovají jen jako k reklamním plochám a neuvědomují si jejich sílu.

 

Gábi:

Spolupráce si vybírám tak, aby se to ke mně hodilo. Aby se to hodilo k mému životnímu stylu, k jídlu, sportu nebo k tomu, co mám sama ráda. Samozřejmě si produkty chci nejprve vyzkoušet a podle toho dát svým sledovatelům vědět.

 

Co považuješ za standardní požadavky ze strany zadávající firmy a co je naopak přes čáru?

 

Oli:

Tohle ještě v Čechách není úplně ustálené. Každá firma k tomu přistupuje jinak. Mám ráda trochu volnosti, komunikace na Instagramu má přeci jen být spontánní a upřímná. Nechci přebírat od firem předem dané texty, hlášky či slogany, přesná data publikace příspěvků apod. Nepůsobí to pak pravdivě a přirozeně.

 

Anička:

Mám ráda, když má firma představu o tom, jak by si danou kampaň představovala. Hned je se od čeho odrazit. Nevadí mi, pokud si kladou určité podmínky, ale měli by vědět, co si můžou dovolit. Přes čáru je, když chce firma nejlépe deset výstupů na sociální síti a ještě článek na blogu a nabídne vám za to jeden produkt v nesmyslné hodnotě.

 

Gábi:

Některé firmy mi nechávají plně volnou ruku, což mám nejraději. Některé firmy si řeknou o přesný počet instastories nebo počet fotek do feedu s označením. Pokud to je nějaká únosná, pro mě vyhovující míra, tak s tím problém nemám. Naopak odmítám spolupráce, pokud si firma řekne o přesný počet instastories v přesně stanovený čas. Pořád jde o to, aby to bavilo mě samotnou.

 

Jak podle tebe vypadá ideální spolupráce, která má smysl pro všechny tři strany? (tebe, firmu a sledující)

 

Oli:

Kreativní, žádné copy paste, smysluplná spolupráce zapadající do životního stylu influencera.

 

Anička:

Taková spolupráce, ze které jsou nadšeni všichni. Taková, která přináší nějakou přidanou hodnotu. Influencer by do toho měl být trochu zapálen, ne to dělat jen kvůli penězům. „Fans“ jsou nejdůležitější, ty by to mělo bavit a přinášet jim to něco nového. A v ideálním případě aby to bylo přínosné i pro firmu, jak na jménu, tak třeba v tržbách.

Gábi:

Pokud baví mě, firmu i fanoušky. Líbí se mi dlouhodobé spolupráce, pravidelná komunikace s firmou, osobní setkání, společné akce a pro fanoušky i poděkování formou soutěže.

 

V květnu 2018 jsem organizovala blogerský MEETUP pod záštitou značky Blendea.cz, kam dorazily holky až z druhého konce republiky. 

Můžeš uvést nějaký přešlap ze strany firmy?

Oli:

Hele jedna firma chtěla využít můj obličej na propagaci svých produktů celorepublikově a to zcela zdarma. Prý mi tím budou dělat reklamu víc než já jim 😀

Anička:

Nějaký? Těch by se našlo. Když si vzpomenu na ty nejbližší, jedna firma se mi ozvala s nabídkou vyzkoušení jejich diety. V emailu stálo, jak je baví moje tvorba a že si přečetli i blog. Samozřejmě, že to byly syrovátkové prášky v pytlících, zatímco je téměř všude vidět, že jsem vegan.

 

Další perličkou bylo to, když mi firma omylem zaslala produkt, který jsem nechtěla, na špatnou adresu, do staré práce. To bych ještě pochopila, ale že mi pak napíšou, ať jim za ten jeden produkt pošlu fotky, a nebo ať o něj udělám soutěž, zůstala jsem chvilku jako zmražená a říkala jsem si, jestli to tam u nich opravdu někdo myslí vážně.

Gábi:

Naštěstí mám jen jednu takovou špatnou zkušenost. Kdy se mi firma ozvala s vyzkoušením jejich produktů. Zaslali mi tedy balíček s produkty na vyzkoušení. Posléze jsme se domluvili na dlouhodobé spolupráci formou barteru. S firmou jsem byla spokojená, než se mi ozvali s tím, že budou vydávat souhrn receptů k danému produktu. Zeptali se mě, jestli by se tam mé recepty, které jsem pro ně za produkty vytvářela mohli objevit. S tím, jsem souhlasila. Až poté jsem se dozvěděla, že nejde o brožurku k objednávce, ale o knihu, která je k prodeji u nich na eshopu. Několikrát jsme si psali a slibovali mi, že mi knihu pošlou. Pokaždé přišel jen produkt bez knížky.

Zajímá tě, jak proběhlé spolupráce s tebou byly úspěšné? Máš možnost nahlédnout do nějakého vyhodnocení?

Oli:

Určitě mě to moc zajímá. Byla bych ráda, aby spolupráce vždy byla prospěšná pro obě strany. Nerada se pouštím do něčeho, co u mých sledujících nebude mít úspěch. Často se ke mě výsledky a zpětná vazba vůbec nedostanou a je to škoda.

Anička:

Samozřejmě zajímá. Když už se do něčeho pouštím, chci, aby to něco přineslo všem stranám. Upřímně mám ale občas i trochu strach, aby to nebyl propadák, což se může stát. Ráda si zjišťuju, jak se kampani daří nebo jak byla celkově úspěšná. To proto, že jsem zvědavá, ale taky abych věděla, co když tak vychytat do příště.

Gábi:

S některými jsem ve spojení a dělá mi radost kladná zpětná vazba. Například pokud dávám tip na nějaké krásné místo v České republice a tam se poté ptají, jak na ně přišli, odkážou na Gábi v kuchyni. Někdo tu možnost zpětné vazby nemůže mít. Pokud to nejsou například produkty objednávané přes vygenerovaný slevový kód. Většinou jsme ale v kontaktu, a proto jde později o dlouhodobější spolupráci.

Jakým způsobem naceňuješ spolupráce?

Oli:

Jsem ženská, takže podle citu 😀 Když v tu značku věřím a chci jí pomoci, je to úplně něco jiného, než když mě osloví někdo cizí, ať vyzkouším jeho produkty.

Anička:

To je hodně individuální. Což předpokládám, že řekne skoro každý influencer, haha. Možná to bude znít divně, ale spíš to dělám podle pocitu. Vím, že by to mělo být fér a stejné ceny by měly platit pro všechny, ale startupu, ze kterého jsem nadšená, neřeknu stejnou částku, jako obrovské, mezinárodní společnosti. To mi nejde přes srdce.


Holkám děkuji za ochotné poskytnutí rozhovoru a vám děkuji za přečtení.

Velmi ocením, pokud se  podělíte o vaše zkušenosti, ať už zde pod příspěvek nebo na                                                          E-mail: kveta.bezuchova@gmail.com.

Budu také moc ráda, pokud se propojíme na sociálních sítích, ať už na Linkedin, nebo na Instagramu.

 

Líbil se článek?

Průměrné skóre / 5. Počet hlasů:


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *